Standardy Ochrony Małoletnich

SZKOŁA JĘZYKOWA TELL ME 

1. WSTĘP 

1.1. Standardy Ochrony Małoletnich (dokument zwany dalej SOM), który został wprowadzony w Szkole językowej TELL  ME (zwaną dalej Szkołą), został opracowany zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. 2024.560) 

2. PODSTAWOWE TERMINY I DEFINICJE 

Ilekroć będzie mowa w tym dokumencie o poniższych sformułowaniach, terminach i definicjach, tylekroć nadaje się im  znaczenie jak niżej: 

2.1. Pracownik; osoba zatrudniona w Szkole na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia  lub umowy o dzieło), w tym osoby samozatrudnione. 

2.2. RODO; Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.4.2016 r. w sprawie ochrony osób  fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz  uchylenia dyrektywy 95/46/WE; 

2.3. Ustawa o ochronie małoletnich; ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na  tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. 2024.560); 

2.4. Małoletni, dziecko; każda osoba do ukończenia 18 roku życia uczestnicząca w Zajęciach lub Wydarzeniach  organizowanych w ramach działalności Szkoły; 

2.5. Opiekun małoletniego; osoba z tytułem prawnym do opieki oraz reprezentacji dziecka; 

2.6. Zgoda opiekuna małoletniego; zgoda co najmniej jednego z rodziców dziecka lub sądu rodzinnego; 

2.7. Zajęcia i wydarzenia; zorganizowane działania o charakterze metodycznym organizowane przez Szkołę; 

2.8. Krzywdzenie małoletniego; popełnienie czynu zabronionego lub karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Szkoły oraz obecnych na zajęciach rówieśników, zagrożenie dobra małoletniego,  jego zaniedbywanie lub zaniechanie realizacji ciążącego obowiązku. Krzywdzenie małoletniego może przybierać  następujące formy przemocy fizycznej, emocjonalnej, seksualnej. 

2.9. Procedury, SOM; niniejszy dokument o nazwie Standardy Ochrony Małoletnich wprowadzony w Szkole. 

3. ZASADY OGÓLNE 

3.1. Pracownicy mają wiedzę, zwracając w ramach wykonywanych obowiązków uwagę na czynniki ryzyka oraz mogące  występować symptomy krzywdzenia dzieci, a przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka podejmują rozmowę  z opiekunami małoletnich. 

3.3. Pracownicy monitorują sytuację oraz dobrostan małoletnich będących słuchaczami zajęć i wydarzeń. 

3.4. Aktualizacji SOM jest niezwłocznie przekazywana pracownikom, a jeśli to konieczne organizowane jest szkolenie. 3.5. Szkoła wspiera działania podnoszące świadomość w zakresie ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, kierując je zarówno do dzieci jak i ich opiekunów.

4. MONITORING STOSOWANIA SOM 

4.1. Dyrektor Sekretariatu monitoruje przestrzeganie SOM, a w ramach obowiązków: 

4.1.1. udostępnienia SOM wszystkim pracownikom oraz prowadzi ewidencję przyjęcia do wiadomości, 

4.1.2. publikuje SOM na stronie www.tellme.edu.pl

4.1.3. dba o aktualizację SOM; 

4.1.4. przyjmuje zgłoszenia i sygnały dotyczące możliwości wystąpienia czynnika ryzyka zagrożenia dobra małoletniego,  krzywdzenia go oraz o możliwości wystąpienia innych zdarzeń o charakterze zagrożenia; 

4.1.5. inicjuje interwencję oraz informuje właściwy OPS, sąd opiekuńczy oraz składa zawiadomienie o podejrzeniu  przestępstwa na szkodę małoletniego; 

4.1.6. ewidencjonuje zdarzenia oraz interwencje, zabezpiecza dokumentację. 

5. OGÓLNE ZASADY RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI A PRACOWNIKAMI SZKOŁY 

5.1. Wszyscy pracownicy Szkoły dbają o bezpieczeństwo małoletnich podczas udziału w zajęciach, w czasie korzystanie z czatów internetowych oraz w trakcie wydarzeń. 

5.2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakiejkolwiek formy przemocy (gwarancja nietykalności  cielesnej). 

5.3. Zabrania się prowadzenia rozmów indywidualnych z małoletnim w zamkniętych pomieszczeniach: drzwi do  pomieszczenia, w którym prowadzona jest rozmowa, powinny pozostać uchylone, a osoby uczestniczące w rozmowie  powinny pozostawać w zasięgu wzroku innych. Zasada ta nie ma zastosowania w przypadku zajęć o charakterze  indywidualnym, chyba że małoletni albo jego opiekun poprosi o jej zastosowanie. Prośba małoletniego lub jego  opiekuna jest dla Szkoły wiążąca. 

5.4. Jeżeli sytuacja tego wymaga, a także na życzenie małoletniego pracownik zobowiązany jest zapewnić podczas  rozmowy indywidualnej obecność innego pracownika lub innego małoletniego. 

5.5. Odpowiedzialne manifestowanie swojego zaangażowania w określone tematy, różne formy działalności, problemy,  czy dyskusje w Internecie, spoczywa na pracownikach, którzy mając na uwadze możliwość obserwacji czy uczestnictwa przez nieletnich winni zachować daleko posuniętą ostrożność. 

5.6. Niedozwolone jest wchodzenie pracowników w jakiejkolwiek relacje czy zależności wobec małoletniego lub jego  opiekuna. Za czyn niedozwolony uważa się również przyjmowanie jakichkolwiek korzyści majątkowych, w tym drobnych  podarunków, z wyłączeniem kwiatów czy bombonierek. 

6. ZASADY KOMUNIKACJI PRACOWNIKÓW Z MAŁOLETNIM 

6.1. Pracownicy zachowują cierpliwość, odnoszą się ze spokojem, szacunkiem uważnie słuchając. 

6.2. Pracownicy okazują zrozumienie dla trudności i problemów, zachowują profesjonalny dystans uwzględniając  godność i potrzeby małoletnich. 

6.3. Szkoła zapewnia poszanowanie prawa małoletnich do prywatności. W przypadku zaistnienia uzasadnionej  konieczności, odstępuje od zasady poufności, wyjaśnia zaistniałą sytuację i powodów działania. 6.4. Zabrania się nadużywania czy wykorzystywania relacji władzy czy przewagi fizycznej czy stosowania jakiejkolwiek  formy przemocy psychicznej czy fizycznej, podnoszenia głosu na małoletnich, nadużywania wizerunku, stosowania  naruszających godność wypowiedzi, w szczególności o charakterze czy z podtekstem seksualnym. 

6.5. Zabrania się obraźliwego komentowania płci, stosowania wulgaryzmów, naruszania wizerunku czy składania  jakichkolwiek propozycji naruszających zasady moralne i etyczne.  

6.6. Zabrania się ujawniania jakichkolwiek wrażliwych informacji nt. małoletniego, naruszania jego prywatności,  faworyzowania, oferowania używek i środków odurzających. 

6.7. Zabrania się nawiązywania z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, zarówno w formie  czynów bezpośrednich jak i propozycji, zatajania informacji na temat tego rodzaju relacji. W przypadku stwierdzenia  bądź wystąpienia uzasadnionego podejrzenia, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do Dyrektora Sekretariatu, lub Dyrektora Szkoły. 

7. ZASADY KONTAKTU FIZYCZNEGO Z MAŁOLETNIM 

7.1. Zabrania się kontaktu wynikającego z gratyfikacji małoletniego oraz relacji władzy. Nie może on być niejawny bądź  ukrywany oraz nie może naruszać nietykalności osobistej małoletniego. 

7.2. Pracownik w kontaktach zachowuje profesjonalny osąd pamiętając, o błędach interpretacji przez dziecko lub osoby trzecie. 

7.3. Zabrania się angażowania w zabawy polegające na łaskotaniu, walkach na niby czy brutalnych zabawach  fizycznych itp. Pracownik zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności wykazując zrozumienie i wyczucie. 7.4. Zabrania się dzielenia pokoju z małoletnim. 

7.5. Dopuszcza się kontakt fizyczny pracownika z małoletnim wyłącznie za zgodą opiekuna małoletniego w  uzasadnionych przypadkach np., przy niepełnosprawności.

8. KONTAKT PRACOWNIKÓW Z MAŁOLETNIMI POZA ZAJĘCIAMI 

8.1. Kontakt pracowników poza zajęciami jest możliwy za pośrednictwem poczty elektronicznej lub czatu. Celem kontaktu jest uzgadnianie spraw organizacyjnych, przekazywanie prac pisemnych, koordynowanie edukacyjnych projektów dodatkowych, lub inspirowanie integracji pomiędzy uczniami. 

8.2. Konieczność spotkania poza sytuacją określoną w pkt. 8.1 wymaga zgody opiekuna prawnego oraz jest zgłoszona  do Dyrektora Sekretariatu lub Dyrektora Szkoły. 

9. ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI 

9.1. Małoletni korzystający z zajęć zobowiązany jest przestrzegać zasad określonych w niniejszym dokumencie. 9.2. Małoletni zobowiązany jest do wyrażania własnych poglądów i ocen w sposób wolny od agresji i przemocy. 

10. BEZPIECZEŃSTWO ONLINE. 

10.1. Pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie stosowania cyber-bezpiecznych rozwiązań w pracy, realizują powierzone im zadania uwzględniające zagrożenia oraz ryzyko kontaktu małoletnich ze szkodliwymi treściami w Internecie. 

11. ZGŁOSZENIA O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU 

11.1. SOM określa zagrożenia bezpieczeństwa dzieci jako wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem, krzyk,  kary fizyczne, poniżanie oraz zaniedbanie potrzeb życiowych dziecka związanych z odżywianiem, higieną czy zdrowiem.

11.2. Świadek zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, osoby posiadające podejrzenie takiego zdarzenia, a w pierwszej  kolejności pracownicy, zgłaszają ten fakt Dyrektorowi Sekretariatu osobiście, telefonicznie oraz na e-mail m.zarecki@tellme.edu.pl i / lub do Dyrektora Szkoły na adres: adam@tellme.edu.pl  

11.3. Stan zagrożenia życia lub zdrowia małoletniego zgłasza się dowolnemu pracownikowi. Kto wejdzie w posiadanie  informacji o zagrożeniu małoletniego winny jest dochować tajemnicy do momentu zgłoszenia tego faktu Dyrektorowi  Sekretariatu. 

11.4. W przypadku naruszenia SOM przez Dyrektora Sekretariatu, zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio do Dyrektora Szkoły, a w przypadku Dyrektora, należy niezwłocznie zawiadomić policję.  

11.5. Przebieg zgłoszeń oraz niezbędną dokumentację zdarzeń prowadzi i przechowuje Dyrektor Sekretariatu aż do  czasu zakończenia sprawy, zachowując jej bezpieczeństwo szczególnie przed dostępem osób nieuprawnionych. 

12. INTERWENCJE W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU  MAŁOLETNIEGO 

12.1. Interwencja ma na celu zatrzymanie krzywdzenia małoletniego z zachowaniem zapewnienia mu bezpieczeństwa oraz koniecznego, możliwego do zaoferowania wsparcia. 

12.2. Dyrektor Sekretariatu otrzymując zgłoszenie bądź informację dotyczącą krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego, uruchamia procedurę interwencji, zapisując jej przebieg i kolejne etapy. 

13. PLAN WSPARCIA 

13.1. Plan wsparcia winien określać jasno skonstruowane wskazania i wytyczne, zapewniające małoletniemu  bezpieczeństwo oraz izolację od źródeł zagrożenia.  

13.2. Zaleca się, aby elementem planu wsparcia było skierowanie małoletniego do konsultacji specjalistycznej, jeśli  domniemany zakres wsparcia wykracza poza możliwości szkoły. 

14. ZASADY OCHRONY WIZERUNKU DZIECKA 

14.1. Szkoła zapewnia ochronę wizerunku dziecka. 

14.2. Utrwalanie i upublicznienie przez pracownika wizerunku małoletniego wymaga pisemnej zgody opiekuna  małoletniego, która powinna zawierać informację gdzie będzie umieszczony wizerunek i w jakim kontekście będzie  wykorzystywany. 

15. ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA SOM DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA 

15.1. Niniejsze Standardy Ochrony Dzieci są jawne dla pracowników szkoły oraz opiekunów małoletnich. 

15.2. Małoletni uczestnicy zajęć zostają w szczególności poinformowani podczas pierwszego spotkania z  nauczycielem/opiekunem przedstawicielem Szkoły do kogo mogą się zgłosić z prośbą o pomoc lub radę w przypadku krzywdzenia.

16. PRZEPISY KOŃCOWE 

16.1. Niniejszy dokument wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia w sposób dostępny dla pracowników Szkoły. 16.2. Począwszy od dnia ogłoszenia SOM będą dostępne także na stronie internetowej szkoły (www.tellme.edu.pl). 16.3. Wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do zapoznania się i zaakceptowania zasad określonych w SOM.

 

© Tell Me. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk